اجمالی در مولوی شناسی
مختصری در شرح دیوان کبیر شمس
غزل اول
مطابق چاپ فروزانفر
بهداد
2

حضرت مولانا قدسی آفاق می‌فرماید: 
«خورشید را حاجب تویی اومید را واجب تویی»
تو ماهی هستی که بر روی خورشید و نورش حجاب بر می‌کشی
تو زیبای زیبایان هستی
تو مظهر امیدی و البته به تو وجوب و دسترسی   هست 
کام دادن به تو و کام گرفتن از تو آسان و فراهم است
سپس می‌فرماید:
مطلب تویی، طالب تویی هم منتها هم مبتدا
 تو هم چون خداوند و پروردگاری، تو دهر لایزالی
ازل و ابد در تو جمع است باید تو را هم چون خدا پرستید
«در سینه‌ها برخاسته، اندیشه را آراسته»
تو قلب‌ها را، مغزها را روح و روان و جسم ما را تسخیر می‌کنی، و آرایش و زیبایی عالم از توست. زیبایی کلام و شعر امثال من را تاج و گوهر و جمال عالم و آدم تویی «هم خویش حاجت خواسته، هم خویشتن کرده روا»
اینجا به مقوله‌ای حضرت مولانا جلال‌الدین محمد بلخی رومی اشاره می‌کند که بین عوام‌الناس به بده بستان معروف است (فاعل و مفعول واقع شدن طرفین) (در و لوژی  عامه ).  ومتضمن اعتلای شهوت رو حانی است.صرفاً جنبۀ جسمانی و  ندارد. رفع و دفع شهوت جسمانی. مولانا به این مساله اشاره می‌کند منتهی از جهتی ملکوتی و آسمانی یعنی هم شهوت جنسی هم شهوت روحی وقدسی.
می‌فرماید تو اول از ما میخواهی که تسلیم شهوت لاهوتی و لاهوتی تو بشوم. قدسی و آسمانی و زمینی تو بشوم و از من چنین امری را می‌طلبی و سپس خود خویشتن را تسلیم شهوت ناسوتی و لاهوتی من می‌کنی 
آسمانی و زمینی و معمولی  من می‌فرمایی 
«ای روح‌بخش بی بدل ای  لذت علم و عمل»
تو روح‌بخش هستی .مفرّح قلب هستی . دارای جمال و زیبایی در ظاهر و معنا هستی .عمل می‌کنی. به سوی وصل می‌شتابی (عمل) (وصل زمینی) و (ناسوتی) که با خود لذت آسمانی و قدسی را بهمراه می‌آورد .( لذت و شهوات واقعی جسمی و روحی).
.ادامه دارد اگر عمری باشد.

بهداد 
طهران،6اسفند 1397

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

شباهنگ رسنو شمع و پروانه فیزیک لقمه ای فروشگاه اینترنتی شاپ تی داستان های من و پپنی وبلاگ سئو و دیجیتال مارکتینگ